Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /customers/9/9/6/staffanstorpshundklubb.se/httpd.www/wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1195 En uppdatering av poängsystemet | Staffanstorps Hundklubb

En uppdatering av poängsystemet

Eftersom vi kommer behöva en del hjälp nu framöver så kommer här en liten reminder:

Alla hjälpande händer är välkomna! När du har tid att redovisa så maila till Ingrid D (ingriddahlstrom49@gmail.com). Berätta vad du gjort, datum samt antal timmar. Att hjälpa till på klubben är ett bra sätt att komma in i klubben och lära känna nya människor. Det spelar ingen roll om du har mycket erfarenhet eller ingen alls, det finns en plats för alla – och alla behövs! Så här går det till: Varje gång du hjälper till med något som gynnar klubben tjänar du poäng som du sedan kan använda som hel- eller delbetalning för klubbkläder, kurser, föreläsningar, mm. Hur många poäng du tjänar beror på hur mycket tid du lägger ner. Du kan räkna poäng från hela 2018.

OBS! Allt som ska betalas med hjälp av poängsystemet (helt eller delvis) ska betalas av klubben, du ska inte betala själv.

Exempel på vad som räknas:

• Allt som görs för att klubben ska bli till en trevlig och funktionell plats för alla medlemmar, som städning, reparationer, byggnation, krattning, plantering och vård av klubbstugan…

• Allt arbete som behöver utföras inför, under och efter evenemang och tävling, all planering och efterarbete för instruktör i samband med kurs, allt administrativt arbete som utförs för klubbens räkning, t.ex. medlemsregistrering, bokföring, protokoll och hemsida.

• Möten angående verksamhet inom kommittéer, sektorer eller hela klubben.

• Allt arbete som utförs för klubben ger poäng, dvs uppgiften måste gynna föreningen i stort, inte enskild individ.

• För vald funktion såsom styrelse- och valberedningsarbete utgår inga poäng.

• Egen träning, träningsgrupp, utbildning etc. räknas inte.

Instruktörerna får bibehålla sin möjlighet att gå en fri kurs om året utan att behöva använda sig av poängsystemet. Du kan använda dina poäng till allt helt eller delvis med dina intjänade poäng, även ditt medlemskap. Man kan aldrig omsätta poäng till pengar. En förutsättning för att poäng ska räknas både vid intjänandet och utnyttjandet är att du har ett giltigt medlemskap i klubben. 1 timme = 1 poäng, 1 poäng är värd 10 kronor

 

Då detta är nytt för alla så får du gärna fråga om du är osäker på reglerna: mail se ovan eller tel 0709 997796